Rok vzniku: 2010

Technika: porcelánové talíře, malované kobaltem pod glazuru (exkluzivní rozpití barvy pod glazurou).

Série porcelánových talířů, tzv. dorťáků z Českého porcelánu Dubí a.s., malovaných tradiční technikou kobaltem pod glazuru. Tematicky se jedná o sérii nazvanou Prostitutky, která pochází z roku 2010. Názvy jednotlivých talířů určuje text přímo v motivu malby. Prostitutky z Dubí, které pocházejí z původních fotografií z let 2000-2008 (dvě velkoformátové fotografie jsou ve sbírce Národní galerie v Praze) odkazují na místo vzniku – Dubí, které je svým cibulovým vzorem temně modré barvy vyhlášeno. Talíře pracují s dvojím odstínem kobaltu, kde se střídá akcentace místní tradice prostitutek s vizuálně zpracovanou poptávkou a nabídkou včetně její kritiky. Zásadní význam je vložen do názvů – textů na talířích, které symbioticky doplňují scenérii a zároveň připomínají svým fontem nemocniční, lůžkový textil, který může směřovat k preventivně laděnému uchopení. Talíře vznikly v mezidobí doktorské práce na Akademii výtvarných umění, která se věnovala dosahu a vlivu popu na teenagery, kdy jsem intenzívně spolupracovala s dívkami z výchovného ústavu, kde se objevily i dcery mých zpodobňovaných hrdinek.

Popis: ...tak jako cibulák z Dubí. Tématicky je však naplňují bezdomovci a lesbická soft porna s prostitutkami z Dubí... Využila jsem jedinečnou možnost vrstvené malby, která magicky ředí kobalt - těžký kov, vodou :-).

Cibulový vzor

Použitý dekor, označovaný od počátku jako cibulový vzor, vychází ze spojení stylizovaných rostlinných motivů na pozadí východoasijské filozofie, je však přizpůsoben evropskému stylu a pojetí. Vžité pojmenování "cibulový vzor" má původ v mylné interpretaci jednoho z motivů vzoru, zobrazení granátového jablka, které tvarem vzdáleně připomíná cibuli. Navzdory tomu je pojem "cibulák" symbolem křehké krásy, symbolem spojení užitečnosti a potěšení ducha, symbolem jedinečnosti a světovosti.

Na praporu (okraji) je zobrazen i druhý požehnaný plod

Tento plod je dlouhodobě používaný jako keramický dekorační prvek a znázorňuje velmi stylizované granátové jablko. Je symbolem plodnosti a hojnosti zdravých dětí.

Zdroj: www.cesky.porcelan.cz