duben 2013

Dětské kabuki

Přála jsem si vidět představení na ulici, kde děti v tradičních maringotkách - vozech, které jsou zdobeny neuvěřitelnými dřevořezy hrají Kabuki se vším všudy. Vůz zastavil uprostřed ulice, z jiného vozu vyložili jednoduché židličky pro obecenstvo a vedle hlavní scény, která byla zvláštně otočena do protisvětla (všichni jsme se dívali na představení a nad vozem pražilo slunce...) vystavěli jednoduchá, přilehlá pódia, kde seděli hudebníci (šamisen) a zpěváci.

Měla jsem dojem, že jsem se vetřela někomu do rodiny, že sleduju představení, které si děti připravily pro rodiče... Kolem nás seděli starší lidé a vykřikovali ovace poté, co se herci jen přenádherně otočili v kimonu. Bylo vedro a mladí herci nalíčeni a oblečeni v několikavrstveném, těžkém kimonu pevně ustáli role a když jim asistenti po představení pomáhali ze žebříku, krásně se usmívali.
Utkvěla mi představa jestli děti budou v umění pokračovat. Byly nádherné, jak loutky jemné a nalíčené a pohybovaly se plynule a sekvenčně, tak jak šamisen a rytmizace prodloužených slabik žádala...


Bože, to byla nádhera! Díky!!! - https://tonami-cci.jp/hikiyama/schedule13.html

...a co na to Wiki:
Kabuki (japonsky: 歌舞伎) je jedna ze tří tradičních forem japonského divadla. Typické pro divadlo kabuki je vysoce stylizovaná jevištní forma s výrazným líčením herců, okázalými kostýmy, dramatickými gesty a tradičním hudebním doprovodem. Kabuki bylo v jednodušší formě předváděno potulnými herci již na přelomu 16. a 17. století. Jednotlivé kanji znaky (zleva doprava) znamenají zpěv (), tanec () a schopnost, dovednost ().Kabuki je tedy někdy překládáno jako "umění zpěvu a tance". Vzhledem k tomu, že slovo kabuki pravděpodobně vzniklo ze slova kabuku, což znamená "učit se" nebo "být nezvyklý" (to be out of ordinary), může být kabuki interpretováno také jako "avantgardní" nebo "bizarní" divadlo. Výraz kabukimono (歌舞伎者) původně označoval ty, kteří byli bizarně oblečeni a pyšně si vykračovali ulicemi.
Ženám bylo vystupování zakázáno, a proto se vyvinula onnagata – muž hrající ženské role. Tito herci už většinou hráli ženské role celoživotně.